DS#1 Article, Mix, Photos, Artists

MIX and article about DS#1 by PETER VAN COOTEN from ambientblog.net and Concertzender Nederland radio

On June 29, 2019, an Ambient Sleepover Festival was presented in Bratislava, Slovakia. The festival started at 21:00 and ended at 08:00 – an eleven-hour night featuring eleven acts performing for an audience that was either listening, drowsing or sleeping to their music.

The name of this festival was Dream Scenes Bratislava. And yes: it took its name from the DreamScenes mix series presented here and on Dutch radio Concertzender Nederland.
I feel greatly honoured with that, and with even more pride I present this DreamScenes special presenting a selection of music from this festival.

Dream Scenes Bratislava (photo by Boris Vitázek)

The festival was curated by Lukáš Bulko (Alapastel) and Lukáš Medlen (Charon) and included performances by Chaosdroid, Whithe, Alapastel, Casi Cada Minuto, Phragments, Prvočísla, 16 Colours, Strom Noir, Vrtačky Po Desáté Hodině, Meltingeyes and Charon.
For those not too familiar with the Slovakian ambient/experimental music scene, I assume that only Strom Noir and Alapastel are slightly familiar. So here’s a great chance to get to know some of the unknown – demonstrating that ambient music knows no borders.

Alapastel
Alapastel

It’s impossible to summarize eleven hours of performances in a one hour mix. It’s a short selection of fragments of the performances, even a fairly random one, and not in the same order as the performances. And not all of the performers are included, for various reasons (one being that the person recording fell asleep during the performance ).
But still, I think it captures the atmosphere of the night very well. The only thing missing is the breakfast in the early morning to conclude a night well spent!

Casi Cada Minuto
Casi Cada Minuto

Performance fragments:

Thanks to Lukáš Bulko, Lukáš Medlen, Alica Danielová, Gabriela Bezáková, Oto Macka and all the Dream Scenes Bratislava artists.

Play this edition on-demand from the Concertzender website.
OR:
stream it from Mixcloud:

Photos by Boris Vitázek

Artists:

Chaosdroid (mixcloud)

Svet zvuku je plný zázrakov a Chaosdroid je bádateľkou stratenou v úžase. Ponára sa do vrstiev zvuku, loví častice a reťazce. Podobajú sa na penové bubliny. Snaží sa spájať zvuky do komplexnej pavučiny, aby nás spoločne zavinula do dočasnej ulity, krehkej jendoty citu a porozumenia. Jej výpravy sú vždy emotívne ako srdce na dlani.

Pre snílkov nadviaže ďalšou kapitolou k jej projektu: “music for dying species and resurrecting planets“/(“hudba pre vymierajúce druhy a vzkriesené planéty”), ktorá bude venovaná životu hemžiacemu sa v nočných lesoch. Tam je úžasný priestor, kde sa zatvoria oči a hľadia dovnútra. Vnímajú naše útroby, sledujú našu myseľ, hrajúcu sa na schovávačku v nekonečnom zrkadení snov. Je to priestor, kde sa zrodilo tretie ucho, ktoré spája sieť šepkajúcich buniek s nocou a zvukmi, ktoré iskria ako svetlušky.
Zaviňte sa, otvorte svohe srdcia a počúvajte. (foto: Yayoi Kusama

Whithe (bandcamp)

Whithe je alter ego Samuela Škodu, bratislavského producenta melancholického ambientu, techna a future garage. Svoje skladby vydáva primárne pod tokijskym labelom Mango Alley, ale v minulosti sa objavil aj na zahraničných labeloch, ako anglický Insight Music, ruský Imminent alebo americký Nama Recordings. Whithe mal možnosť supportovať mená ako su Kiasmos, Nina Kraviz alebo Thunder Caat. Je taktiež aj rezidentný DJ v bratislavskom Subclube. V roku 2015 sa zúčastnil Redbull Bass Music Academy v Prahe, čo mu umožnilo hrávať v zahraničí. V roku 2017 mal prvé tour s ruským producentom Fjordwalkerom, v roku 2018 mal s Jimmy(m) Pé a Bulp a tento rok chystá európske tour v príležitosti vydania jeho debutového albumu.

Accidents EP bolo kritikmi označované za dielo so svetovým zvukom a jeho track Mistakes sa dostal na svetovo známy Youtube kanál MrSuicidesheep.
Na festivale Dream Scenes bude hrať ambientné verzie svojich už vydaných skladieb a zároveň naživo experimentovať a improvizovať.

Alapastel (bandcamp)

Alapastel je mladý slovenský projekt Lukáša Bulka. Jeho hudba kombinuje mohutné neoklasické motívy s prvkami ambientu a tiež éterické vokály. Debutový album Hidden for the Eyes sa snaží skladbami zachytiť svety, ktoré existujú mimo naše obmedzené schopnosti vnímania. Album vznikal 8 rokov, vyšiel v roku 2018 na britskej značke Slowcraft Records. (video – Nevesta hôľ, video – Démon live) Naživo hrá Alapastel v zložení Lukáš Bulko (octatrack), Adam Dekan (ipad pro), Alex Lukáčová, Marián Hridna (spev). Okrem live koncertu zahrajú Lukáš a Adam aj improvizovaný live set na spanie. Jeho inšpiráciou je sen o utopickej budúcnosti, kde ľudstvo žije kvalitne a zodpovedne.

Casi Cada Minuto (bandcamp)

Casi Cada Minuto je sólovy projekt Slava Hermana, zameraný na ambientnú, drone a experimentálnu hudbu. Casi Cada Minuto má na konte niekoľko nahrávok na vydavateľstvách Exitab a Proto Sites a naživo vystupuje len sporadicky. Set na Dream Scenes bude výnimočný zapojením hlasu a dôrazom na monotónnosť/repetíciu.

Phragments (bandcamp)

Phragments je projekt Mateja Gyárfáša z Bratislavy, fungujúci od roku 2002. Hudobne sa pohybuje v oblasti dark ambientu s orchestrálnymi prvkami. Na konte má 6 albumov a mnoho rôznych kolaborácií so spriaznenými projektami. V posledných rokoch ho svetom apokalyptickej elektroniky pravidelne sprevádza aj hudobník Nenad Branković. Po štvorročnej prestávke v koncertovaní vystúpi Phragments v zložení Matej Gyárfáš a Nenad Branković na festivale Dream Scenes s jedinečným improvizovaným koncertom.

Prvočísla (soundcloud)

Boris Vitázek – umelec a dizajnér sa pohybuje v nových médiách. Jeho zvuková tvorba sa prejavuje najmä v rámci audiovizuálnych live projektov, ako inštalácia Second Litany s nadrozmerným mappingom. Na dream scenes prichádza preto s projektom nadizajnovaným pre sleepover festivaly. Nekonečné počítanie pretkané s vlastným field recordingom, spevom a syntezou. Inšpirovaný nespavosťou a snahou ukľudniť si myseľ počítaním ovečiek.
borisvitazek.com

16 Colors (soundcloud)

16 colours je alter ego Petra Kudličku, ktorý je známy aj pod pseudonymom EGA. Peter je milovník syntetizátorov a modulárny dobrodruh, žije a tvorí v Bratislave. Svoje debutové EP Northward vydal v roku 2014 ako prvý release labelu Proto Sites (sesterské vydavateľstvo Exitabu). Pracovnou metódou 16 colours je spájanie sonického experimentu s jemnými harmóniami a priamočiarou repetitívnou naráciou, čím necháva poslucháčovi dostatočný priestor na exploráciu a čas na vlastnú reinterpretáciu, no nikdy ho nenechá stratiť sa v prekomplikovaných kompozičných bludiskách. Posledné roky sa venuje hlavne live hraniam, či už sólo, alebo s brnenským tatratankom vo formácii t16c a žánrovo osciluje niekde medzi ambientom a klubovou hudbou, obyčajne s výraznou lo-fi príchuťou a stopami generatívnej hudby. Na Dream Scenes zahrá diela prevažne nové, špeciálne pre túto príležitost vypestované.

Strom Noir (bandcamp)

strom noir je sólo projekt Emila Maťka pohybujúci sa na rozhraní drone, gitarového ambientu a post rocku. Od roku 2007 vydal 25 albumov, eps a kolaborácií na vydavateľstvách ako Zoharum, Winter-Light, Hibernate, Dronarivm, Drone records, Cosmic Winnetou, Sacred Phrases, Ginjoha, dataObscura, Rural Colours, taâlem

Emil je aktívny na poli elektronickej a experimentálnej hudby od roku 1997, kedy založil dva kazetové vydavateľstvá [black orchid productions a where late the birds sang]. V rokoch 2000 až 2007 pôsobil v down-tempovom projekte mindMap.

https://www.discogs.com/artist/992793-Strom-Noir

Vrtačky po desáte hodině (bandcamp)

Projekt Vrtačky po desáté hodině vznikol vďaka kompiláciam Noize Konspiracy. Jeho zvuk interferuje medzi rozbitými algoritmickými rytmami a bahennými zvukovými plochami. S uspávaním ma bohaté skúsenosti, na domácom labeli Exitab vydal svoj debutový čisto ambientný album Lullabies (for Stela) zameraný skôr na uspávanie novorodencov. Pracuje v digitálnom modulárnom prostredí, ktoré mu umožňuje realizovať svoje zvukové a hudobné predstavy. Pre festival Dream Scenes ma prichystaný dónovy koncept s pracovným názvom 432 – sugestívna ukážka je TU: https://soundcloud.com/vpdh/432-dream-scene .

Meltingeyes (soundcloud)

Meltingeyes je mladý projekt Pavla Dolníka. Hrá prevažne ambient a drone no nezabúda ani na hudobnosť a melodickosť. Pomáha mu k tomu najmä mocný nástroj Buchla Music Easel. V live setupe pre Dream Scenes – celonočný prespávací festival, ktorý odzneje v hlbokej noci, plánuje navyše použiť aj TT 303!

Charon ME (bandcamp)

Charon alebo Lukáš Medlen je bratislavský hudobník venujúci sa elektronickej hudbe od roku 1996. V roku 2002, v čase kedy slovenská ambientná scéna takmer neexistovala, vydal legendárny ambientný klenot, album SHCH na vydavateľstve Slnko Records. V posledných rokoch sa zameral na hardwarové/modulárne syntetizátory. Jeho vystúpenia bývajú jedinečne nadizjanované na mieru udalosti, kde hrá. Na Dream Scenes zahrá nadránom, môžeme sa teda tešiť na drony pre živé sny.

Line up, 29.6.2019:

 • 20:00 Door Open / Otvorenie dverí
 • 21:00 Chaosdroid
 • 22:00 Whithe
 • 22:30 Alapastel live
 • 23:30 Alapastel set na spanie (L.Bulko + A.Dekan improvizácia)
 • 24:00 Casi Cada Minuto
 • 01:00 Phragments
 • 02:00 Prvočísla
 • 03:00 16 Colours
 • 04:00 Strom Noir
 • 05:00 Vrtačky po desáté hodině
 • 06: 00 Meltingeyes
 • 06:30 Charon
 • 08:00 – 10:00 Breakfest / Raňajky pri bare (+4€)

Advertisement